Polonya Oturum İzni

Polonya oturum izni nasıl alınır?

Polonya’da 3 aydan daha fazla bir süre kalmayı planlayan yabancılar gerekli şartları sağladıkları takdirde, Polonya oturum izni başvurusunda bulunabilirler. Polonya oturum izni 12 Aralık 2013 tarihli yabancılar kanununa göre en fazla 3 yıl süreyle verilir. Ancak bu süre Polonya oturum izni başvurusu yapma amacınıza göre değişiklik göstermektedir. Örneğin üniversite eğitimi almak için Polonya’da oturum izni başvurusu yapan öğrencilere ilk başvurularında en fazla 15 aylık süreyle oturum verilir. Oturumunuzun süresi bitmesi durumunda tekrardan Polonya’da oturum kartı başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Polonya oturum izni | Oturum kartı | GoPoland

Polonya oturum izni türleri

Polonya’da çalışmak ve yaşamak isteyen yabancıların başvuru yapması gereken geçici oturum başvuru türüdür. Yabancılar kanununa göre çalışma amacıyla Polonya’da oturum başvurusu yapan yabancılara en fazla 3 yıl süreyle oturum izni verilir. Ancak bu süre iş sözleşmenizin süresi, maaşınızın miktarına bağlı olarak 3 yıldan daha kısa süreli olabilir. Oturum izninin dolmasına müteakip tekrardan aynı prosedürleri takip ederek oturum başvurusu yapılması gerekmektedir.

Polonya’da lisans, yüksek lisans ya da doktoro programlarında üniversite eğitimine devam eden yabancıların başvuru yapması gereken oturum türüdür. Üniversite eğitimi kapsamında yapılan oturum başvularında ilk oturum izni en fazla 15 ay süreyle verilir. İkinci oturum başvurusunda ise 3 yıldan fazla olmamak şartıyla eğitim süresinin bitiş tarihinden 3 ay sonrasına kadar verilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Polonya’da kurulan bir şirketin hissedarları ya da yönetim kurulu üyelerinin başvuru yapabileceği geçici oturum izni türüdür. Ticari faaliyetlere bağlı olarak verilen oturum türünde şirketin mali durumu, şirketin gerçekten gerçek anlamda ticari faaliyetler yürütmesi ve oturum başvurusu yapacak hissedar ya da yönetim kurulu üyesinin mali durumu oldukça önemlidir.

Polonya’da 3 aydan daha fazla süreyle yaşamak isteyen Polonya vatandaşı ile evli yabancıların başvuru yapması gereken oturum başvurusu türüdür. Oturum ofisi başvurunun değerlendirilmesi aşamasında evliliğin gerçek olup olmadığına tespit etmek amacıyla çapraz sorgu şeklinde mülakatlar gerçekleştirebilmektedir. Polonya vatandaşı ile evlilik kapsamında oturum izni alan yabancılar çalışma iznine ihtiyaç duymadan istedikleri işyerinde çalışabilirler.

Polonya’da oturum iznine sahip bir yabancının, bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları için yapılan geçici oturum başvurusu türüdür. Bu oturum başvuru türünde yabancının istikrarlı ve yeterli bir gelire sahip olması önemli bir etkendir.

Polonya’da bilimsel araştırmalar yürütmek maksadıyla bulunan araştırmacı ve bilim adamlarının başvuru yapmaları gereken geçici oturum izni türüdür.

Avrupa Gönüllülük Hareketi veya çeşitli Erasmus programları kapsamında Polonya’da 3 aydan daha fazla süre yaşamak isteyen yabancıların başvuru yapmaları gereken geçici oturum başvurusu türüdür.

Polonya oturum izni başvurusu için gerekli belgeler

 • 2 adet Lehçe doldurulmuş oturum başvuru formu
 • 4 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaportun işlem görmüş sayfalarının 2 adet fotokipisi (Parmak izi vermek için oturum ofisine gittiğinizde pasaportunuzun orjinalini yanınızda olmalıdır)
 • Oturum başvuru ücretinin (Damga vergisi) ödendiğine dair makbuz

Öğrenciler için sunulması gereken diğer evraklar şunlardır;

 • Okuldan alınacak öğrenci olduğunuzu gösteren belgeler
 • Okul ücretini ödediğinizi gösteren belgeler
 • Üniversite ders notlarınızı gösteren transkript – Üniversite eğitimine yeni başlayan yabancıların sunması zorunlu değildir.
 • Sağlık sigortası
 • Konaklama masraflarınızı gösteren belgeler – Kira sözleşmesi ya da yurt sözleşmesi vb.

Çalışanlar için sunulması gereken diğer evraklar şunlardır;

 • İşgücü Piyasası Testi – informacja starosty
 • Sağlık sigortanızın olduğunu doğrulayan belgeler – SGK (ZUS) primlerinizin ödendiğine dair dökümler
 • Bir önceki yıl çalıştı iseniz, PIT- Kişisel Gelir Vergisi beyanlarınız
 • Vergi borcu yoktur kağıdı
 • İşyerinizin sizi istihdam edebilmek için yeterli mali durumunun olduğunu gösteren belgeler

Polonya oturum izni başvuru ücreti

 • Öğrenci oturum başvurusu yapmak isteyen yabancılar 340 PLN Polonya oturum kartı başvuru ücreti (Damga vergisi) ödemek zorundadırlar. Ayrıca oturum kararı olumlu sonuçlandıktan sonra oturum kartını teslim alırken 50 PLN oturum kartı basım ücreti ödenmektedir.
 • Çalışan olarak Polonya oturum kartı başvurusu yapmak isteyen yabancılar ise 440 PLN Polonya oturum kartı başvuru ücreti (Damga vergisi) ödemek zorundadırlar.Ayrıca oturum kararı olumlu sonuçlandıktan sonra oturum kartını teslim alırken 100 PLN oturum kartı basım ücreti ödenmektedir.

Polonya oturum kartı başvurusu nereye yapılır ?

Polonya’da oturum kartı başvurusu, başvuruyu yapmak isteyen yabancının ikamet ettiği eyaletin Voyvodalık Ofisinin Yabancılar Dairesi aracılığıyla yapılmaktadır. Başkent Varşova ve çevresindeki şehirlerin bağlı olduğu Mazowiecki Eyaletinin yabancılar ofisi Marszałkowska 3/5, 00-510, Warszawa adresinde bulunmaktadır. Önceden elektronik sistem üzerinden randevu alarak ya da posta yoluyla oturum başvurunuzu sunabilirsiniz.

Polonya oturum izni ne kadar sürede çıkar ?

Polonya’da oturum kartı başvurusunun sonuçlanma süresi başvuru yapılan Voyvodalık Ofisinin Yabancılar Dairesine göre değişkenlik göstermekle birlikte kararın verilmesi ve oturum kartının teslim edilmesi ortalama 4-5 ay sürmektedir. Bazı Voyvodalık Ofislerinde bu süre daha kısa olurken bazılarında ise daha uzun olabilmektedir.

Polonya oturum izni ile hangi ülkelere gidilir ?

Polonya oturum izni sahipleri, 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla Schengen bölgesindeki diğer ülkelere turistik amaçlı olarak vizesiz seyahat edebilirler. Schengen bölgesi, 26 Avrupa ülkesini kapsayan bir seyahat alanıdır. Schengen bölgesindeki ülkeler şunlardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, İspanya, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre.

Polonya oturum izni başvurusunun red edilmesi durumunda ne olur ?

 • Polonya’da oturum izni başvurunuzun reddedilmesi halinde Voyvodalık ofisi aracılığıyla Yabancılar Dairesi Başkanlığına itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Eğer halen geçerli bir vizeniz varsa itiraz başvurusu yapmadan tekrardan oturum başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Eğer geçerli bir vizeniz yoksa ve Voyvodalık ofisinin vermiş olduğu olumsuz karara gereken süre içerisinde itiraz etmezseniz kararın kesinleşmesine müteakip Polonya Cumhuriyeti topraklarını terk etmeniz gerekmektedir. Bu durumda ülkenize dönüp tekrardan vize alıp Polonya’ya gelebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Adres:

Srebrna 16/207, 00-810, Varşova

Çalışma Saatlerimiz:

Pzt – Cum: 8:00 am – 6:00 pm

İletişim Formu

  Adres:
  Ul. Srebrna 16/207
  00-810, Warsaw/Poland

  Çalışma Saatleri:

  Pzt – Cum: 8:00 am – 6:00 pm

  Daima güncel kalın !

  Polonya ile ilgili tüm haberler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olabilirsiniz.


  Copyright © GoPoland 2022. Tüm hakları saklıdır.