Polonya’da Kalıcı Oturum İzni

Polonya'da kalıcı oturum izni nasıl alınır?

12 Aralık 2013 tarihli Polonya yabancılar kanununa göre Polonya’da kalıcı oturum izni iki ayrı kategoride düzenlenmiştir. Bunlardan birincisi olan Kalıcı oturma izni (zezwolenie na pobyt stały) Polonya ile aile bağları olan (Polonya vatandaşı ile evlilik ya da atalarının Polonyalı olması) veya Polonya’ya sığınma talebinde bulunmuş yabancılara verilir. İkinci kalıcı oturum izni türü ise Polonya’da ekonomik nedenlerden dolayı uzun süreli yaşamak ve çalışmak isteyen yabancılara verilen Uzun süreli AB oturma iznidir (Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE). Her iki kalıcı oturum iznide süresiz olarak verilmektedir. 

Polonya oturum izni | Oturum kartı | GoPoland

Polonya kalıcı oturum izni türleri

Uzun Süreli AB Oturma İzni (Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE), Polonya’da ekonomik nedenlerden dolayı uzun süreli yaşamak ve çalışmak isteyen yabancıların başvuru yapabilecekleri bir kalıcı oturum izni türüdür. Uzun Süreli AB Oturma İzni, başvuru sahiplerinin belirli ekonomik koşulları ve gereksinimleri karşılayabilmeleri durumunda verilir. Uzun Süreli AB Oturma İzni (Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE)‘ne başvuru yapabilmek için başvuru tarihinden önce 5 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde Polonya’da ikamet etmiş olmak gerekmektedir. Bu izin, yabancılara Polonya’da uzun vadeli bir yaşam ve çalışma olanağı sunar.

Kalıcı oturum izni, Polonya’da uzun vadeli ikamet hakkı elde etmek isteyen, belirli koşulları ve durumları karşılayan yabancılara verilen bir kalıcı oturum izni türüdür. Polonya’da kalıcı oturum izni, çeşitli alt kategorilere ayrılır ve özellikle aile bağları, evlilik, soy bağları, insan ticareti mağdurları gibi faktörlere dayalı olarak verilebilir. Bu izin, yabancılara Polonya’da sürekli ikamet etme ve çalışma hakkı verir. Ayrıca, bu izin türü, Polonya’da yerleşmek isteyen yabancılara uzun vadeli bir yaşam düzeni sağlama amacını taşır.

Polonya kalıcı oturum izni başvurusu için gerekli belgeler

 1. Başvuru Formu – belirtilen talimatlara uygun şekilde doldurulmuş,
 2. 4 adet 35×45 mm biometrik vesikalık fotoğraf,
 3. Pasaportun kişisel bilgilerin bulunduğu sayfası ve işlem görmüş bütün sayfalarının fotokopisi,
 4. 640 PLN değerindeki başvuru ücretini ödediğinizi onaylayan makbuz
 5. Polonya’da konaklayacak bir yere sahip olduğunuzu gösteren belgeler – Kira sözleşmesi veya tapu kaydı,
 6. En az B1 düzeyinde Lehçe bildiğinizi kanıtlayan belgeler,
 7. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sayısı hakkında beyanname,
 8. Başvuru yapıldığında ve son 3 yıl içinde kendi ve aile üyelerinin geçim masraflarını karşılamak için yeterli bir düzenli gelire sahip olduğunuzu gösteren belgeler -Bu belgeler, çalışma sözleşmeleri, gelir bildirimi belgeleri veya sigorta belgeleri olabilir.
 9. Polonya’da sağlık sigortanızın olduğunu veya tedavi masraflarının karşılandığını gösteren belgeler gereklidir.
 10. Son üç yılda ödenen sigorta primlerini gösteren belgeler.
 11. Başvuru sahibinin son beş yıldır Polonya’da kesintisiz olarak ikamet ettiğini kanıtlayan belgeler,

Temel başvuru evrakları şunlardır:

 1. Başvuru Formu – belirtilen talimatlara uygun şekilde doldurulmuş,
 2. 4 adet 35×45 mm biometrik vesikalık fotoğraf,
 3. Pasaportun kişisel bilgilerin bulunduğu sayfası ve işlem görmüş bütün sayfalarının fotokopisi,
 4. 640 PLN değerindeki başvuru ücretini ödediğinizi onaylayan makbuz

Polonya vatandaşı ile evli olanlar için gerekli belgeler şunlardır:

 1. Polonya makamlarından alınmış ve 3 aydan daha eski tarihli olmayan evlilik belgesi,
 2. Ortak çocuklar varsa, bu çocukların doğum belgeleri,
 3. Birlikte ikamet edildiğini ve ortak aile hayatı sürdürüldüğünü kanıtlayan belgeler: Bu belgeler, ortak yaşadığınız konutun giderlerinin ödendiğini gösteren belgeler, ortak banka hesapları, aile etkinliklerinizden alınan fotoğraflar ve benzeri belgeler olabilir,
 4. Polonya vatandandaşı ile evli olmaktan dolayı almış olduğunuz geçici oturum izni ile en az 2 sene boyunca aralıksız bir şekilde Polonya’da yaşadığınızı kanıtlayan belgeler, (Ayrıca resmi nikah tarihi üzerinden 3 yıl geçmiş olması gerekiyor)

 

Polonya kalıcı oturum izni başvuru ücreti

Uzun Süreli AB Oturma İzni (Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE) başvuru ücreti 640 zł’dir. Başvuruya gitmeden önce bu ücreti ödediyiniz ve ardından yatırdığınıza dair makbuzu başvuru evrakları arasına ekleyiniz.

Kalıcı Oturum İzni (Zezwolenie na pobyt stały) başvuru ücreti 640 zł’dir. Başvuruya gitmeden önce bu ücreti ödediyiniz ve ardından yatırdığınıza dair makbuzu başvuru evrakları arasına ekleyiniz.

 

Polonya kalıcı oturum kartı başvurusu nereye yapılır ?

Polonya’da kalıcı oturum kartı başvurusu, başvuruyu yapmak isteyen yabancının ikamet ettiği eyaletin Voyvodalık Ofisinin Yabancılar Dairesi aracılığıyla yapılmaktadır. Başkent Varşova ve çevresindeki şehirlerin bağlı olduğu Mazowiecki Eyaletinin yabancılar ofisi Marszałkowska 3/5, 00-510, Warszawa adresinde bulunmaktadır. Önceden elektronik sistem üzerinden randevu alarak ya da posta yoluyla oturum başvurunuzu sunabilirsiniz.

Polonya kalıcı oturum izni ne kadar sürede çıkar ?

Polonya’da kalıcı oturum kartı başvurusunun sonuçlanma süresi başvuru yapılan Voyvodalık Ofisinin Yabancılar Dairesine göre değişkenlik göstermekle birlikte kararın verilmesi ve oturum kartının teslim edilmesi 6 ay sürmektedir. Bazı Voyvodalık Ofislerinde daha uzun olabilmektedir.

Polonya kalıcı oturum izni ile hangi ülkelere gidilir ?

Polonya kalıcı oturum izni sahipleri, 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla Schengen bölgesindeki diğer ülkelere turistik amaçlı olarak vizesiz seyahat edebilirler. Schengen bölgesi, 26 Avrupa ülkesini kapsayan bir seyahat alanıdır. Schengen bölgesindeki ülkeler şunlardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, İspanya, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre.

Polonya kalıcı oturum izni başvurusunun red edilmesi durumunda ne olur ?

 • Polonya’da kalıcı oturum izni başvurunuzun reddedilmesi halinde Voyvodalık ofisi aracılığıyla Yabancılar Dairesi Başkanlığına itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Eğer geçerli bir vizeniz veya oturum kartınız yoksa ve Voyvodalık ofisinin vermiş olduğu olumsuz karara gereken süre içerisinde itiraz etmezseniz kararın kesinleşmesine müteakip Polonya Cumhuriyeti topraklarını terk etmeniz gerekmektedir. Bu durumda ülkenize dönüp tekrardan vize alıp Polonya’ya gelebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Adres:

Srebrna 16/207, 00-810, Varşova

Çalışma Saatlerimiz:

Pzt – Cum: 8:00 am – 6:00 pm

İletişim Formu

  Adres:
  Ul. Srebrna 16/207
  00-810, Warsaw/Poland

  Çalışma Saatleri:

  Pzt – Cum: 8:00 am – 6:00 pm

  Daima güncel kalın !

  Polonya ile ilgili tüm haberler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olabilirsiniz.


  Copyright © GoPoland 2022. Tüm hakları saklıdır.