Polonya’da Üniversite Eğitimi

Son yıllarda ülkemizde gençler arasında Polonya’da üniversite eğitimi oldukça popüler olmaya başlamıştır. Bu durumun en önemli nedenlerinden birisi Polonya’da eğitim ücretleri ve yaşam maliyetlerinin diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre oldukça uygun olmasıdır. Ayrıca Polonya üniversitelerinin YÖK denkliğinin bulunması da önemli etkenlerden birisidir. Polonya’da İngilizce veya ülkenin yerel dili olan Lehçe’de üniversite eğitimi alabilirsiniz. Eğer yabancı dil seviyeniz yeterli değil ise önce Yabancı Dil Hazırlık eğitimi alabilir daha sonra İngilizce veya Lehçe üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

Polonya Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Polonya’da eğitim veren üniversitelerin lisans programları genellikle 3 yıl sürmektedir. Mimarlık ve bazı mühendislik programlarında eğitim süresi 4 yıl , diş hekimliği, eczacılık, psikoloji gibi programlarda 5 yıl, tıp programlarında ise 6 yıldır.

Polonya Üniversiteleri YÖK Denkliği

Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin en merak ettikleri konulardan birisi ise YÖK denkliği meselesidir. Bu konuyu daha iyi anlamak için öncelikle YÖK denkliği ve tanınırlığı kavramları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu iki kavram birbirine yakın gibi gözüksede oldukça farklı anlamlara gelmektedirler. Polonya’da eğitim alacağınız üniversitenin YÖK tarafından tanınıyor olması, bu üniversiteden mezun olduğunuzda diplomanızın otomaktikman YÖK denkliğine sahip olacağı anlamına gelmez; çünkü YÖK denkliği bireysel başvuru yapılarak alınan bir belgedir ve YÖK denkliği alabilmeniz için YÖK tarafından belirlenen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda YÖK sizi seviye tespit sınavına tabi tutabilmektedir.

Polonya’da Okunabilecek Bölümler

Türkiye’de oldukça popüler olan bölümleri Polonya’da sınavsız bir şekilde okuyabilirsiniz. Aşağıda listelenen bölümlerde Polonya’da tamamen İngilizce olarak eğitim üniversite eğitimi alabilirsiniz.

 • Tıp
 • Mühendislik
 • Diş Hekimliği
 • Eczacılık
 • Psikoloji
 • İşletme-Ekonomi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Siyasal Bİlimler

Polonya Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Türkiye’de hangi liseden yada bölümden mezun olduğunuza bakılmaksızın Polonya’da istediğiniz bölümde üniversite eğitimi alabilirsiniz. Polonya’da üniversite başvurusu için gerekli belgeler genellikle şunlardır:

 • Pasaport Fotokopisi
 • Lise Diploması > Valilik yada kaymakamlık Apostille mührü onaylı versiyonu ve onaylı evrakın İngilizce tercümesi
 • Lise transkripti > Valilik yada kaymakamlık Apostille mührü onaylı versiyonu ve onaylı evrakın İngilizce tercümesi
 • İngilizce motivasyon(niyet) mektubu
 • İngilizce CV
 • B2 seviyesinde Yabancı Dil sertifikası (Bazı üniversiteler yabancı dil sertifikası istememektedir, bunun yerine Skype üzerinden sözlü sınavlar yapmaktadırlar.)

Polonya Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Polonya’da üniversiteler eğitimlerine genellikle Eylül-Ekim aylarında başlarlar. Üniversite kayıtları ise Mart-Nisan aylarında başlamakta; devlet üniversitelerinde genellikle Temmuz ortasına kadar, özel üniversitelerde ise Eylül sonuna kadar devam etmektedir. Ayrıca bazı üniversiteler ara dönemde öğrenci kabulü yapmaktadırlar. Ara dönem kayıtları ise Ocak-Şubat aylarında yapılmaktadır.

Polonya Üniversiteleri Fiyatları

Polonya’da yıllık eğitim ücretleri lisans programları için ortalama 2000 Euro – 4000 Euro arasında değişmektedir. Ancak Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık gibi alanlarda fiyatlar yıllık 10.000 Euro’dan başlamaktadır.

Polonya’da Yaşam Masrafları

Öğrenciler için Polonya’da aylık yaşam maliyetleri ortalama 350 – 400 Euro arasındadır. Polonya eğitim fiyatları ve yaşam maliyetleri açısından değerlendirildiğinde öğrenciler için Avrupa’nın en yaşanılabilir ülkelerinden birisidir diyebiliriz.

Polonya’da Konaklama

Polonya’da üniversite eğitimi alırken özel ya da devlet yurtlarında kalabilirsiniz ayrıca arkadaşlarınızla kendi evinizi kiralayabilirsiniz.
Polonya’da devlet yurtlarının fiyatları aylık 100 – 200 Euro arasında değişirken, özel yurtların fiyatları aylık 200 – 400 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Polonya’da Eğitim Alırken Çalışma İzni

Polonya’da yaşayan yabancı öğrenciler üniversite eğitimleri boyuncu tam zamanlı olarak çalışma iznine sahip olmaktadırlar. Ancak bu durum yabancı dil hazırlık sınıflarında eğitim alan öğrenciler kapsamamaktadır. Hazırlık sınıflarında eğitim alan öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır.

Polonya’da Eğitim Aldıktan Sonra Çalışma ve Oturma İzni

Polonya’da tam zamanlı lisans ya da yüksek lisans programlarından mezun olan yabancılar öğrenciler çalışma izni şartından muaf olmaktadırlar. Siz de Polonya’da eğitim almak istiyorsanız çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz!

POLONYA'DA EĞİTİM ALABİLECEĞİNİZ ÜNİVERSİTELER

Ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Adres:

Srebrna 16/207, 00-810, Varşova

Çalışma Saatlerimiz:

Pzt – Cum: 8:00 am – 6:00 pm

İletişim Formu

Adres:
Al. Jerozolimskie 125/127 Ofis: 504A
02-017, Varşova/Poland

Çalışma Saatleri:

Pzt – Cum: 8:00 am – 6:00 pm

Daima güncel kalın !

Polonya ile ilgili tüm haberler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olabilirsiniz.


Copyright © GoPoland 2022. Tüm hakları saklıdır.