Polonya’da Eğitim Almanın 9 Harika Avantajı

Son yıllarda uluslararası müfredatın genişlemesiyle, Polonya’da bulunan yabancı öğrenci sayısı 70.000’e ulaşmıştır. Polonya, 450’nin üzerinde üniversitesiyle, İngilizce olarak tıp, mühendislik, beşeri bilimler, işletme ve finans gibi lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır. Hızla büyüyen ekonomisi, modern şehirleri, iyi eğitimi ve yaşam tarzı nedeniyle, yurtdışında eğitim almayı düşünürken mutlaka Polonya’daki seçeneklerinizi de değerlendirmelisiniz. Polonya, modern yükseköğretimi eski eğitim geleneklerine bağlı kalarak benimsemiş bir ülkedir.

1- Polonya'da yükseköğretime kolay başvuru ve kabul koşulları

Polonya’da, lise diploması ve transkripti gibi belgelerle birlikte, bir lise mezunu öğrencinin hazırlayabileceği diğer belgelerle birlikte üniversite başvurusu yapmak yeterlidir. Bu nedenle, Polonya’da bir üniversiteye başvurmak için ülkemizdeki üniversite sınavına girmeniz gerekmez. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin de lisans diploması ve transkripti gibi belgelere sahip olmaları, yüksek lisans eğitimi için yeterli olacaktır. Bu nedenle, ALES, GMAT, GRE gibi sınav skorları gibi belgeler yüksek lisans eğitimi için başvuru yapan öğrencilerden talep edilmez.

2- Polonya'da hiç İngilizce bilmeseniz de 1 akademik yıl İngilizce hazırlığından sonra eğitiminize başlayabilirsiniz.

Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse, üniversitelerin bünyesinde bulunan İngilizce hazırlık programlarında İngilizce dil eğitimi alarak IELTS veya TOEFL gibi sınavların herhangi birinden sertifika alabilir ve sonrasında üniversite eğitimine başlayabilirsiniz. Birçok Polonyalı devlet üniversitesi İngilizce eğitim verdiğinden, hazırlık eğitimi almanıza gerek kalmadan istediğiniz bölümde başvurarak dilediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz. Polonya’da 120 üniversitede İngilizce olarak üniversite ve yüksek lisans eğitimi verilmektedir ve Polonya’da neredeyse her branşta eğitim alabilirsiniz. Polonya, ana dili İngilizce olmayan ülkeler arasında en iyi İngilizce konuşulan 10 ülke arasındadır ve Polonya’da İngilizce yüksek öğretim alan öğrencilerin günlük yaşamlarını sürdürebilmeleri, Polonyalılar ile iletişim kurabilmeleri ve çalışabilmeleri için İngilizce konuşmaları yeterli olacaktır.

3- Polonya’da üniversitelerinin neredeyse tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır

Polonya, Avrupa Birliği ülkesi olduğu için, Polonya’da yükseköğretimini tamamlayan öğrenciler, ülkelerine döndükten sonra YÖK’e başvurarak diplomalarının denkliğini alabilirler. Ayrıca, Polonya’da alınan diplomalar Avrupa Birliği ve dünyanın her yerinde geçerlidir. Polonya’dan aldığınız diploma ile Avrupa’nın her yerinde iş bulup çalışabilirsiniz. Bu, Polonya’nın Avrupa Birliği ülkesi olduğu ve tüm uluslararası öğrencilerin mavi diplomalar ile mezun olduğu içindir. Kurum olarak, yalnızca YÖK tarafından tanınan üniversitelere öğrencilerimizin başvurularını gerçekleştiririz.

4- Polonya’da üniversite ücretleri ve yaşam giderleri oldukça uygundur

Polonya, 1 Mayıs 2004 tarihinden beri, Avrupa Birliği’ne katıldığı Çekya, Slovakya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Estonya, Slovenya, Kıbrıs ve Malta ile birlikte, Euro para birimine geçmemiş ve para birimi olarak Zloty’i kullanmaktadır. Öğrencilerin aylık olarak ortalama yaklaşık 2.200 Polonya Zloty’si (500 Euro) ile tüm yaşam masraflarını, konaklama dahil, karşılayabiliyor olmaları da büyük bir avantajdır. Mühendislik ve sözel bölümlerin ücretleri 1.500-4.000 Euro arasında, sanat bölümlerinin ücretleri 4.000-6.000 Euro arasında, Tıp ve diş hekimliği bölümlerinin ücretleri ise 10.000-13.000 Euro arasındadır. Üniversite ücretlerinden de anlaşılacağı gibi, Polonya’da üniversite eğitimi almanın maliyeti, ülkemizde özel üniversiteler veya vakıf üniversitelerine göre oldukça uygundur. Polonya’da yükseköğrenim görmek isteyen öğrenciler, hem yüksek kalitedeki eğitimi düşük ücretlerle alırlar, hem de düşük yaşam maliyetlerinin avantajlarından faydalanabilirler.

5- Polonya’da bulunan uluslararası öğrencilerin tüm Avrupa’da serbest dolaşım hakkı bulunmaktadır

Türkiye’den Polonya’ya yükseköğrenim için giden öğrenciler D tipi ulusal vize sahibi olmak zorundadırlar. Bu vizeye sahip olan öğrenciler, Polonya’ya gittikten sonra oturum işlemlerini tamamladıktan sonra diğer Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahiptirler. Polonya’da öğrenci olarak bulunurken, diğer Avrupa ülkelerini ziyaret edebilir ve birçok ülkenin kültürünü deneyimleyerek kendinize yeni bakış açıları kazanabilirsiniz.

6- Polonya’dan mezun olan üniversite ve yüksek lisans öğrencileri iş buldukları taktirde Polonya’da kalarak çalışabilirler

Polonya’da tam zamanlı üniversite eğitimi alan yabancılar eğitim süreleri boyunca ve mezuniyetten sonra Polonya’da çalışma izni alma zorunluluğundan muaf tutulmaktadırlar. Bu sayede hem öğrenci iken hemde mezuniyetten sonra iş bulmanız durumunda sorunsuz bir şekilde Polonya’da çalışabilirsiniz.

7- Polonya'nın kaliteli bir eğitim sistemine sahip olması

Polonya, çok gelişmiş bir eğitim sistemine sahiptir. Yükseköğretim sistemi oldukça ilerlemiştir ve verilen eğitimin kalitesi sürekli izlenir ve değerlendirilir. Polonya Akreditasyon Komitesi, Bilim ve Yüksek Eğitim Genel Kurulu ve Polonya’daki Akademik Okulların Rektörleri Konferansı, yükseköğretimde kalite güvencesinden sorumlu ana Polonya kuruluşlarıdır.

8- Polonya Bologna Sürecinde aktif rol oynamaktadır

Erasmus Programı, 20 yıldan uzun bir süredir devam eden bir programdır ve 43.000’den fazla yabancı öğrenci Polonya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi için gelirken, Polonya’dan yaklaşık 100.000 öğrenci diğer Avrupa Birliği ülkelerindeki Erasmus programlarına katılmıştır. Polonya, Bologna Sürecinde aktif bir rol oynar ve lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere Avrupa Kredi Transfer Sistemine uygun üç aşamalı eğitim mükemmel bir şekilde uygulanır. Uluslararası öğrenciler, Polonya’da eğitimlerine başka ülkelerde de devam edebilirler ve mezun olduklarında verilen diploma Avrupa çapında ve dünyanın kilit ülkelerinde tanınır.

9- Polonya yüksek kaliteli üniversitelere sahiptir

Polonya’da 450’den fazla yükseköğretim kurumu vardır. En iyi üçü sırasıyla başkent Varşova’daki Varşova Üniversitesi, Krakow’daki Jagiellonian Üniversitesi ve Poznan’daki Adam Mickiewicz Üniversitesi’dir. Varşova Üniversitesi, 1816 yılında kurulmuştur ve Polonya’nın en büyük üniversitesidir. Üniversite, 37 farklı çalışma alanı ve beşeri bilimlerde ve doğa bilimlerinde 100’den fazla uzmanlık sunar. Ana kampüsü, Eski Kent olarak adlandırılan bölgede yer alır ve bazı fakülteleri şehrin diğer güzel bölgelerinde bulunur. Jagiellonian Üniversitesi, 1364 yılında kurulmuştur ve Polonya’nın en eski üniversitesi ve Avrupa’nın en köklü eğitim kurumlarından biridir. Adam Mickiewicz Üniversitesi, 1919 yılında kurulmuştur ve en iyi Hukuk ve Tarih fakülteleri ile tanınır.

Polonya'da eğitimin başka avantajlarından da haberdar olmak isterseniz, ofislerimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp Hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Adres:
Ul. Srebrna 16/207
00-810, Warsaw/Poland

Çalışma Saatleri:

Pzt – Cum: 8:00 am – 6:00 pm

Daima güncel kalın !

Polonya ile ilgili tüm haberler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olabilirsiniz.


Copyright © GoPoland 2022. Tüm hakları saklıdır.