Polonya Hakkında Genel Bilgiler

Polonya'nın Konumu

Polonya'nın Konumu

Polonya Cumhuriyeti Orta Avrupa bölgesinde bulunmaktadır. Güneyinde Slovakya, doğusunda Beyaz Rusya, kuzeydoğusunda Rusya, güneydoğusunda Ukrayna ve Baltık Denizi, batısında ise Almanya Federal Cumhuriyeti vardır. Polonya, konumu nedeniyle Avrupa Birliği içinde özel bir yer edinmiştir ve Bug Nehri üzerindeki sınırı AB’nin doğu sınırı olarak kabul edilir. Polonya ayrıca geniş coğrafi ve jeopolitik anlamda merkezi bir konumdadır ve batı Avrupa’dan yabancı yatırımların Polonya’ya, ABD’ye ve Asya’ya yönlendirilmesi beklenmektedir. Polonya’nın coğrafi konumu, lojistik faaliyetlerini kolaylaştırmaktadır ve gelecek yıllar için tahminler, ülkeye göç edenlerin sayısının artmaya devam edeceği yönündedir.

Polonya'nın Ekonomik Yapısı Nasıldır?

Polonya'nın Ekonomik Yapısı Nasıldır?

Polonya, hizmet sektöründe önemli yatırımlara sahip olmasının yanı sıra doğru sanayi ve tarım yatırımları sayesinde Avrupa Birliği’nin en büyük 8. ekonomisi haline gelmiştir. Özellikle son 26 yıldır sürekli büyüyen Polonya ekonomisi, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılmasının ardından Dünya Bankası tarafından yüksek gelirli ekonomi olarak sınıflandırılmıştır. Polonya, Avrupa Birliği’ne doğu bloğundan katılan ülkeler arasında da en büyük ekonomiye sahip ülkedir ve en çok ihraç ettiği ürünler; makine, elektronik ürünler, plastik ürünler ve taşıtlarıdır. Polonya’da, topraklarının neredeyse yarısı tarıma uygun olduğu için çavdar, şeker pancarı, buğday, patates, arpa yetiştirilir ve küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık da oldukça gelişmiştir.

Polonya'nın İklimi Nasıldır?

Polonya’da yaz aylarında haftada birkaç gün yağmur yağar. Haziran ve temmuz ayları, hava sıcaklığının en yüksek olduğu aylardır ve bu aylarda hava sıcaklığı 25°C’ye kadar çıkabilir. Kış aylarında ise, kasım ve mart ayları arasında yoğunluk değişikliklerine göre kar yağışı görülür ve hava sıcaklığı -5°C’ye kadar düşebilir. Ülkenin en soğuk bölgeleri, kuzey ve doğu bölgeleridir.

Polonya'da Yemek Kültürü Nasıldır?

Polonya’da en çok tüketilen et türleri, tavuk eti, hindi eti, balık eti, dana eti ve domuz etidir. Sebzeler, iklime göre genellikle dondurulmuş olarak satılır ve tüketilir. Polonya, tarımın gelişmiş olduğu bir ülke olduğu için, lahana ve patates gibi neredeyse tüm sebzeler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, ülkemizde çok tüketilen kuru bakliyat türleri çok az tüketilir. Kahvaltı çeşitliliği de ülkemizdekine göre azdır. Ancak restoranlarda her saatte lezzetli çorbalar bulabilirsiniz, çünkü çorba Polonya yemek kültürünün en temel gıdalarından biridir.

Polonya'da Resmi Tatil Günleri

Tarih Tatil Adı
1 Ocak Yılbaşı (Nowy Rok)
6 Ocak Epiphany (Trzech Kroli)
22 Nisan Paskalya Bayramı(Wielkanoc)
1 Mayıs İşçi Bayramı (Swieto Pracy)
3 Mayıs Anayasa Bayramı (Święto Konstytucji 3 Maja)
15 Ağustos Hz. Meryem'in Göğe Alınışı (Wniebowziecie Najswietszej Maryi Panny)
1 Kasım Azizler Günü (Swieto Zmarlych)
11 Kasım Bağımsızlık Günü (Narodowe Swieto Niepodleglosci)
25-26 Aralık Noel (Boze Narodzenie)

Polonya hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için ofisimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Adres:
Ul. Srebrna 16/207
00-810, Warsaw/Poland

Çalışma Saatleri:

Pzt – Cum: 8:00 am – 6:00 pm

Daima güncel kalın !

Polonya ile ilgili tüm haberler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olabilirsiniz.


Copyright © GoPoland 2022. Tüm hakları saklıdır.