Polonya Eğitim Sistemi Hakkında Genel Bilgiler

Polonya'da Anaokulu (Kreş Eğitimi)

Poland’da çocuk bakımı eğitimi genellikle 6 ay ile 3 yaş arası çocuklar için geçerlidir. Bu eğitim özel ve devlet kreşlerinde alınabilen bir eğitimdir. Kent konseyleri tarafından yönetilen kreşler, özel olanlardan daha ucuzdur. Çocuklar günde 10 saate kadar kreşte kalabilirler. 6 yaşına geldiklerinde ise bir eğitim kurumuna gitmek zorundadırlar. Ebeveynler, çocuğu bir yıl boyunca anaokuluna gönderebilir veya doğrudan ilkokula gönderebilirler.

Polonya'da İlkokul Eğitimi

Polonya’da çocuklar 7 yaşında ilkokula başlamalıdır. Polonya’da ilkokul eğitimi 8 yıl sürer ve tüm öğrenciler için zorunlu olarak uygulanır. İlkokul eğitimi, 1-3. sınıflarda genel bilgiler öğretilerek öğrencilere bir eğitim temeli kazandırılırken, 4-8. sınıflarda matematik, coğrafya, bilim gibi branş dersleri verilir. İlkokulun sonunda, öğrenciler 8 yıl boyunca edindikleri bilgileri test etmek için zorunlu olarak bir sınava girmek zorundadırlar. Zorunlu dersler arasında Lehçe, yabancı dil ve matematik bulunur. Ayrıca, öğrenciler biyoloji, kimya, fizik, coğrafya ve tarih derslerinden birini seçmek zorundadırlar. Öğrenciler sınavda aldıkları başarı puanına göre, lise eğitimi için seçecekleri kurumu seçebilirler.

Polonya'da Lise Eğitimi

Polonya’da lise eğitimi 4 yıl sürer ve bu eğitimi tamamlayan öğrenciler, Matura sınavında başarılı olmaları durumunda doğrudan üniversiteye geçiş yapabilirler. Meslek okulları 3 yıl süren bir eğitim programı sunarlar ve bu okulu bitiren öğrenciler hemen çalışmaya başlayabilirler. Örneğin, bu okulu bitirdikten sonra aşçı ya da kuaför olabilirler. Profesyonel teknik okulları ise 5 yıl süren bir eğitim programı sunarlar ve bu okulu bitiren öğrenciler lise gibi Matura sınavına girebilir ya da çalışma hayatına atılabilirler. Mezun olan öğrenciler mühendislik teknisyeni ünvanına sahip olurlar. 

Polonya'da Üniversite Eğitimi

Polonya’da öğrenciler devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde yükseköğrenim görebilirler ve genellikle devlet üniversiteleri, özel üniversitelerden daha iyi bir eğitim seviyesi sunarlar. Lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürer, ancak bazı teknik okullar ve tıp bölümlerinde eğitim süresi farklı olabilir.Polonya’da yükseköğretim sistemi Orta Çağlara dayanır ve ülkede, Jagiellonian Üniversitesi ve Varşova Üniversitesi gibi saygın birçok üniversite bulunur. Polonya, 400’den fazla İngilizce dilinde lisans programı sunan bir ülkedir ve son on yılda üniversite sayısı dört katına, öğrenci sayısı ise beş katına çıkmıştır. Uluslararası öğrenciler Polonya’da okumayı seçtiklerinde, hızla gelişen bir akademik ortamda kaliteli bir eğitim alma şansına sahip olacaklardır.

Polonya'da eğitim hakkında daha detaylı bilgi almak için ofislerimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Adres:
Ul. Srebrna 16/207
00-810, Warsaw/Poland

Çalışma Saatleri:

Pzt – Cum: 8:00 am – 6:00 pm

Daima güncel kalın !

Polonya ile ilgili tüm haberler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olabilirsiniz.


Copyright © GoPoland 2022. Tüm hakları saklıdır.