Polonya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Polonya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Asgari ücret bir ülkede yasal açıdan işverenlerin çalışanlara ödeyebileceği en düşük ücret seviyesine olarak tanımlanmaktadır. Ülkelerde uygulanan asgari ücret miktarı o ülkenin yaşam standartları ve refah seviyesi ile doğru orantılıdır. Polonya’da asgari ücret miktarı konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilmeniz için sizler için aşağıda Avrupa İstatistik Kurumunun her yıl güncellenen verilerini paylaşacağız.

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre  Polonya’da asgari ücret 2022 yılı Ocak ayı itibariyle 641,79 Euro‘dur.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat)  verilerine detaylı olarak incelersek, 2020 yılı Ocak ayı itibariyle Avrupa ülkeleri arasında aylık asgari ücretin en yüksek olduğu ülke Lüksemburg. Verilere göre aylık asgari ücret 2.141 Euro. Lüksemburg’un ardında 1656 Euro ile İrlanda bulunuyor. Bu iki ülkeyi Hollanda (€1636), İngiltere (€1599), Belçika (€1594), Almanya (€1584) ve Fransa (€1539) takip ediyor.

Polonya ve Türkiye açısından baktığımızda Polonya aylık 641 Euro ile 16. sırada, Türkiye ise aylık  440 Euro ile 21. sırada yer alıyor. Listede bulunmayan Danimarka, İtalya, Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya, ve İsveç’te asgari ücret sistemi uygulanmıyor. Sizlerle beraber Polonya’da asgari ücretin ne kadar olduğunu inceledik. Sizin için sunmuş olduğumuz sürekli güncellenen grafikler sayesinde asgari ücret oranları değişse bile yeni oranların ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Adres:
Ul. Srebrna 16/207
00-810, Warsaw/Poland

Çalışma Saatleri:

Pzt – Cum: 8:00 am – 6:00 pm

Daima güncel kalın !

Polonya ile ilgili tüm haberler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olabilirsiniz.


Copyright © GoPoland 2022. Tüm hakları saklıdır.