Polonya’da Üniversite Eğitimi Almak İçin 10 Neden

Polonya’da üniversite eğitimi, yurtdışında eğitim almak isteyen bireyler için her geçen yıl daha da popüler hale gelmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen

yabancı öğrencilerin herhangi bir üniversite sınavına girme zorunluluğunun olmamasıdır. Türkiye’de üniversite sınavına girme stresini yaşamadan sadece lise ders notlarınız ile Polonya’da üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Polonya üniversiteleri, kaliteli akademik kadrolarının yanı sıra oldukça makul ve ekonomik eğitim ücretleri ile her geçen yıl daha fazla uluslararası öğrenci tarafından tercih edilmektedirler. Hal böyle olunca bizde konunun sizler tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için Polonya’da Üniversite Eğitimi Almanız için 10 Neden başlıklı yazımızı hazırladık. Haydi, hep birlikte neden Polonya’da eğitim almanız gerekiyormuş inceleyelim.

Sınavsız üniversite okuma imkânı

Üniversite sınavının kaderiniz olmasına izin vermeyin. Polonya’da istediğiniz bölümü sınavsız okuyun. Yanlış duymadınız Polonya’da üniversite okuyabilmek için ülkemizde veya Polonya’da herhangi bir üniversite sınavına girmenize gerek yok. Bazı üniversiteler kabul için sadece lise ders notlarınızı istemektedirler. Ancak lise ders notları olmadan da kayıt olabileceğiniz yüzlerce üniversite sizleri bekliyor.

Ancak Yüksek Öğretim Kurulunun 12 Şubat 2015 tarihinde yapmış olduğu toplantıda; orta öğrenimini yani lise eğitimini Türkiyede tamamlayan ve yurt dışında eğitime başladığı yıl CWTS, Shanghai ve URAP gibi kuruluşlar tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 1.000 üniversite içerisinde bulunan bir üniversite kayıt olmayan adayların, yurt dışında üniversite eğitimine başlayacakları yıl Türkiye’de yapılan Üniversite sınavına girmiş olmaları, Tıp eğitimi almak isteyenlerin ilk 50 bin, hukuk eğitimi almak isteyenlerin ilk 190 bin, Mimarlık alanında eğitim almak isteyenlerin ilk 250 bin ve Mühendislik alanında eğitim almak isteyenlerin ilk 300 bin içerisinde yer almaları gerekmektedir.

Bu bölümler haricinde bir bölümde eğitim almak isteyen bireylerin, ÖSYS kılavuzunda yer alan diğer alanlarda en az Türkiye’de ilgili bölüme yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almaları gerekmektedir.

Bu şartları sağlayamayan yurt dışında istedikleri üniversitelerde eğitim alabilirler ancak YÖK’ün bu öğrenciler için uygulayacağı denklik işlemleri hakkındaki beyanı açıktır.

Uygun Eğitim Ücretleri ve Yaşam Masrafları

Polonya’da üniversite eğitimi ücretleri, ülkemizdeki özel üniversite ücretlerine ve diğer Avrupa ülkelerindeki üniversite ücretlerine oranla oldukça ekonomiktir. Yıllık ortalama 3000-3500 Euro ödeyerek bir Avrupa Birliği ülkesi olan Polonya’da üniversite eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca Polonya Avrupa Birliği’ne üye olmasına rağmen kendi para birimi olan Zloty kullandığı için diğer Avrupa ülkelerine kıyasla yaşam masrafları açısından Türkiye’den gelen bir öğrenci için oldukça uygundur. Bu nedenle her yıl binlerce yabancı öğrenci Avrupa’da eğitim için Polonya’yı tercih etmektedirler.

Kaliteli ve Yüksek standartlara Sahip Üniversiteler

Polonya’da 450’den fazla yükseköğretim seviyesinde eğitim veren kurum bulunmaktadır.  Bu kurumların her biri Polonya hükümeti tarafından denetlenmektedirler. Bu nedenle hepsinin belirli standartların üzerinde bulunmaları gerekmektedir.  Bununla beraber Dünya’nın en iyi 1000 üniversitesi sıralamasında birçok Polonya üniversitesi bulunmaktadır. İşte bu üniversitelerden bazıları;

  • Varşova Üniversitesi
  • Jagiellonian Üniversitesi
  • Varşova Teknik Üniversitesi
  • Wroclaw Teknik Üniversitesi
  • Wroclaw Üniversitesi

Uluslararası Bir Ortamda Eğitim Alma İmkânı

Polonya’da üniversite eğitiminin oldukça avantajlı olmasından dolayı dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciler üniversite eğitimi alabilmek için Polonya’ya gelmektedirler. Sizde eğitim için Polonya’ya geldiğinizde bu çok kültürlü ortamın bir parçası haline geleceksiniz. Bu sayede hem yabancı dil seviyeniz inanılmaz şekilde gelişecek hem de farklı kültürleri tanıma fırsatı elde etmiş olacaksınız. Konserler, partiler, sanatsal etkinlikler, spor faaliyetleri ve daha fazlası sizleri bekliyor…

İngilizce Eğitim Fırsatı

Polonya anadili İngilizce olmayan bir ülke olmasına rağmen İngilizcenin oldukça yaygın kullanıldığı bir ülkedir. Özellikle genç neslin tamamı İngilizce bilmektedir. Polonya’da istisnai birkaç bölüm dışında istediğiniz her bölümde İngilizce eğitim alabilirsiniz. Eğer dil seviyeniz yeterli değilse de Polonya’da hazırlık eğitimi alabileceğiniz yüzlerce kurs ve hazırlık eğitimi veren üniversite bulunmaktadır. Polonya’da hem ekonomik hem de kaliteli bir İngilizce eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda yabancı öğrenci bulunduran bir ülke olduğu için öğrendiğiniz yabancı dil ile hemen pratik yapabilirsiniz

Üniversite Eğitimi Boyunca ve Sonrasında Çalışma İmkânı

Son yıllarda Polonya ekonomik büyüme hızı ve sahip olduğu genç nüfusuyla Avrupa’da giderek ön plana çıkmaya başlamıştır. Durum böyle olunca birçok uluslararası firma merkezini Polonya’ya taşımaya başlamıştır. Bu tarz uluslararası firmalarda Lehçe bilmeden sadece İngilizceniz ile iş bulabilirsiniz. Hatta son yıllarda Türkiye pazarında faaliyet gösteren birçok firma Türkçe ve İngilizce bilen çalışanlar aramaktadır. Ancak bu demek değil ki her isteyen kolayca iş bulabiliyor. Uluslararası firmalarda iş bulabilmek için iyi bir CV ye sahip olmanız gerekmektedir.

Avrupa’da Serbest Dolaşım İmkânı

Polonya’nın Avrupa ülkesi olması nedeniyle Polonya’da üniversite eğitiminize devam ederken sahip olacağınız vizeler ya da oturum kartları sayesinde diğer Avrupa ülkelerine vizesiz olarak seyahat edebileceksiniz. Bu sayede gezip görmek istediğiniz bütün Avrupa ülkelerini vizesiz olarak gezebilirsiniz.

Avrupa Birliği’nde Geçerli Diploma

Polonya’da üniversite eğitiminiz tamamlamanıza müteakip alacağınız Mavi Diploma ile sadece Polonya’da değil diğer Avrupa ülkelerinde de rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Gerekli denklik koşullarını sağladığınız takdirde ülkemizde de YÖK denkliği alabilirsiniz.

Üniversite Eğitimi Sadece 3 Yıl

Polonya’da üniversite eğitimin süresi istisnai bölümler dışında sadece 3 yıl. Bu sayede yaşıtlarınızdan önce üniversiteden mezun olma ve iş bulma imkânına sahip olabilirsiniz. Ya da alanınızda uzmanlaşmak için yüksek lisans eğitiminize devam edebilirsiniz.

Akademik Sınav Kaygısı Olmadan Yüksek Lisans Eğitimi

Lisans eğitimini ister Türkiye’de ister Polonya’da tamamlamış olun, Polonya’da yüksek lisans eğitimi yapabilmek için ALES benzeri herhangi bir akademik seviye sınavına girmenize gerek yoktur. İstediğiniz bölümde yüksek lisans yapabilmeniz için yabancı dil bilmeniz ve lisans diplomasına sahip olmanız yeterlidir.

Adres:
Ul. Srebrna 16/207
00-810, Warsaw/Poland

Çalışma Saatleri:

Pzt – Cum: 8:00 am – 6:00 pm

Daima güncel kalın !

Polonya ile ilgili tüm haberler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olabilirsiniz.


Copyright © GoPoland 2022. Tüm hakları saklıdır.